نگاهی به قیمت اکتان در بازار، جایگزین گران بنزین سوپر! + جدول تیرماه ۱۴۰۳

از سویی، افزایش خودروهای مجهز به پیشرانه توربوشارژر و از سوی دیگر کمبود بنزین سوپر باعث شده مالکان خودروهای جدید به خرید اکتان و استفاده از آن علاقه‌مند شوند. البته قیمت اکتان به‌هیچ‌وجه با نرخ بنزین سوپر قابل‌‌مقایسه نیست اما در شرایط فعلی نیز راهی برای استفاده مفید از پیشرانه خودروها وجود ندارد. در این مطلب، قیمت اکتان را در بازار بررسی کردیم تا ببینیم هزینه موردنیاز برای حفظ موتور توربوشارژر در شرایط فعلی چقدر است!

محصولی که با نام اکتان می‌شناسیم، در واقع مکمل سوخت است. با اضافه‌کردن این ماده به باک سوخت و مخلوط شدن افزودنی‌های آن با بنزین موجود در باک خودرو، عدد اکتان بنزین افزایش می‌یابد. افزایش عدد اکتان بنزین موجود در باک، به این معناست که سوخت مورداستفاده در اتومبیل شما کیفیت بالاتری دارد.

پیشرانه‌های توربوشارژر جدید برای فعالیت صحیح به سوخت با استاندارد یورو ۵ نیاز دارند. عدد اکتان این سوخت ۹۵ است، درحالی‌که عدد اکتان بنزین معمولی عرضه شده در کشور بین ۸۵ تا ۹۰ است. عدد اکتان ۹۵ فقط در بنزین سوپر باکیفیت وجود دارد؛ بنابراین صرف مبلغی برای پرداخت قیمت اکتان و افزایش کیفیت سوخت مصرفی تنها راه پیش‌ روی مالکان خودروهای مجهز به موتور توربوشارژر است.

جدول قیمت اکتان در بازار، تیرماه ۱۴۰۳:

نام محصول قیمت
اکتان بوستر کاسپین مدل A01 ۱۰۹ هزار تومان
اکتان گاموت ۳۳۰ هزار تومان
اکتان بوستر فرشتارکر ۴۲۷ هزار تومان
اکتان بوستر مکمل سوخت خودرو کاسپین ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان
مکمل بنزین اکتان بوستر انرژی درایو زادو ۶۱۵ هزار تومان
نگاهی به قیمت اکتان در بازار، جایگزین گران بنزین سوپر! + جدول تیرماه ۱۴۰۳

باید توجه کرد که استفاده مداوم از بنزین معمولی در موتورهای توربوشارژر نسل جدید باعث کاهش راندمان آن‌ها در طولانی‌مدت می‌شود. ایراداتی مانند ناک‌زدن و احتراق زودرس نیز در این موتورها به‌وفور دیده می‌شود. دلیل این موضوع ضریب تراکم بالای پیشرانه‌های توربوشارژر نسل جدید است. استفاده از بنزین معمولی در طولانی‌مدت باعث می‌شود این پیشرانه‌ها به مشکلاتی همچون شکستن پیستون‌ها یا یاتاقان‌زدن دچار شوند.

تعمیر موتور خودرو، به‌خصوص خودروهای چینی جدید، هزینه‌های چند ده میلیون تومانی برای مالک دارد؛ ازاین‌رو بهتر است با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر از تعمیر موتور، مکمل اکتان مناسب برای استفاده در اتومبیل خود انتخاب کنید. باید توجه کرد که تا عرضه مجدد بنزین سوپر در جایگاه‌ها، راهی برای دسترسی به سوخت باکیفیت وجود ندارد.


منبع: https://digiato.com/car-news/look-at-the-price-of-octane-booster-in-july-1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *