اثرات جنگ اوکراین در چهره متفاوت مدرن‌ترین تانک آمریکا / عکس

اثرات جنگ اوکراین در چهره متفاوت مدرن‌ترین تانک آمریکا / عکس

روزیاتو نوشت: تانک بعدی آبرامز بیش از ۱۰ تن سبک تر از نسخه فعلی خواهد بود. در عین حال، قابلیت های جدید زیادی را در خود جای خواهد داد و احتمالا ۸۰ سال عمر خواهد کرد، طولانی ترین عمر یک تانک در هر نقطه ای از جهان در تاریخ.

تانک جدید آبرامز منعکس کننده درس های آموخته شده از جنگ در اوکراین خواهد بود. سرلشکر گلن دین، مدیر اجرایی برنامه سیستم مبارزه زمینی گفته است: «تانک آبرامز دیگر نمی تواند قابلیت های خود را بدون اضافه کردن وزن افزایش دهد و ما باید ردپای پای لجستیکی آن را کاهش دهیم».

تانک آبرامز در زمینه لجستیک بسیار سرسخت است. ام ۱ آبرامز اصلی ۶۰ تن وزن داشت. وزن M۱A۲SEPv۲ برابر با ۷۱.۲ تن است. موتور توربین گازی AGT – ۱۵۰۰ این تانک، سوخت را با سرعت شگفت انگیز ۲۲.۵ لیتر در هر مایل مصرف می کرد و دارای مخزن سوختی با ظرفیت ۱,۸۷۴ لیتر است. همه این ها به این معنی است که یک گروهان دارای تانک آبرامز به دستکم ۷,۵۷۰ لیتر سوخت نیاز دارد.

دین همچنین می گوید که این تانک به ویژگی های جدیدی نیاز دارد که جنگ روسیه در اوکراین نشان داده است تانک های مدرن نمی توانند بدون آن ها کار خود را انجام دهند: «جنگ در اوکراین نیاز حیاتی به حفاظت های یکپارچه برای سربازان را برجسته کرده است که به جای افزودن از بیرون، از درون ساخته می شوند»

این حفاظت های یکپارچه احتمالاً شامل یک سیستم حفاظت فعال (APS) خواهد بود که می تواند راکت ها و موشک های نزدیک شونده را شناسایی کند، آن ها را با یک سیستم شات گانی و با انفجاری از ساچمه ها از بین برده، و البته یک سیستم ضد پهپاد که می تواند به صورت اتوماتیک پهپادها را شناسایی، رهگیری و منهدم نماید.

M1E3 چه شکلی خواهد بود؟

بر اساس گزارش دیفنس نیوز، جنرال داینامیکس لند سیستمز (General Dynamics Land Systems) در حال آماده شدن برای استفاده از تانک مفهومی جدید خود با نام آبرامز ایکس (AbramsX) است که پاییز گذشته معرفی شد. آبرامز ایکس شامل یک برجک جدید، توپ اصلی جدید، گلوله گذار جدید، مسلسل ۳۰ میلی متری، APS و موتور جدید است که در عین حال تعداد خدمه را از چهار نفر به سه نفر کاهش می دهد، مصرف سوخت را تا ۵۰ درصد کاسته و وزن تانک را به ۶۰ تن باز می گرداند.

درس‌های جنگ اوکراین در چهره و امکانات متفاوت مدرن‌ترین تانک آمریکا / عکس

آبرامز ایکس در واقع همان چیزی است که ارتش آمریکا در M۱E۳ می خواهد. تانک های جدید گرانقیمت هستند و قیمت فعلی M۱A۲ آبرامز ۱۰ میلیون دلار برای هر تانک برآورد می شود، در حالی که قیمت آبرامز ایکس حتی بیشتر هم خواهد بود. ارتش آمریکا ممکن است بتواند یک بار دیگر تانک های قدیمی را به تانک های جدید تبدیل کند، فرایندی که در طول دو دهه گذشته میلیاردها دلار صرفه جویی کرده است، اما به نظر می رسد عکس های آبرامز ایکس یک بدنه جدید با ویژگی های جدید را نشان می دهد که همه آن ها نشان از عدم استفاده از بدنه های قدیمی دارد.

M1E3 احتمالا یک تانک تهاجمی خواهد بود و ویژگی های کلیدی اش را از آبرامز ایکس می گیرد. این تانک می تواند برجک جدید و سیستم موتور هیبریدی, یا یک مجموعه متفاوت و کوچک تر از ویژگی ها را به راحتی به بدنه و برجک موجود تانک منتقل کند .

کاهش وزن تانک نیز نیاز به بررسی های هوشمندانه دارد, زیرا تجهیزات جدید به معنای وزن جدید است. برای مثال سیستم Trophy APS ساخت اسرائیل که پیش از این بر روی تانک های آبرامز نصب شده بود، به تنهایی ۲.۵ تن وزن دارد.

۵۸۵۸


منبع: https://www.khabaronline.ir/news/1816029/%D8%A7%D8%AB%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D9%87%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *