اپل طی ۴ سال جلوی ۷ میلیارد دلار تراکنش کلاهبرداری بالقوه را گرفته است

اپل چهارمین گزارش تحلیلی سالانه پیشگیری از تراکنش‌های کلاهبرداری را به‌اشتراک گذاشت؛ در این گزارش، اپل درباره قوانین اپ استور، نحوه حفاظت از کاربران در برابر برنامه‌های کلاهبرداری و سایر مسائل امنیتی صحبت کرد.

سایت رسمی اپل می‌گوید که تنها در سال ۲۰۲۳، بیش از ۱٫۸ میلیارد دلار تراکنش کلاهبرداری بالقوه را مسدود کرده است و این رقم برای بازه زمانی ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ برابر با ۷ میلیارد دلار بوده است. علاوه‌براین، کوپرتینویی‌ها بیش از ۱۴ میلیون کارت اعتباری دزدیده‌شده را مسدود و بیش از ۳٫۳ میلیون حساب را از انجام تراکنش‌های مالی منع کرده‌اند.

بیش از ۱٫۷ میلیون برنامه در سال ۲۰۲۳ به‌دلیل عدم رعایت استانداردهای اپل برای حفظ حریم خصوصی، امنیت و محتوا رد شدند. ۱۱۸,۰۰۰ حساب توسعه‌دهنده نیز بسته شدند که این میزان نسبت به سال ۲۰۲۲، حدود ۴۲۸,۰۰۰ عدد کاهش یافته است. این کاهش در وهله اول، ناشی از تلاش‌های جدید اپل برای جلوگیری از ایجاد حساب‌های جعلی است؛ به‌علاوه، ثبت‌نام بیش از ۹۱,۰۰۰ توسعه‌دهنده به‌دلیل نگرانی‌های مربوط به کلاهبرداری، رد شده است.

افزون‌براین، بیش از ۱۵۳ میلیون حساب مشتری تقلبی مسدود و نزدیک به ۳۷۴ میلیون حساب توسعه‌دهنده و مشتری بسته شده‌اند.

اپل طی ۴ سال جلوی ۷ میلیارد دلار تراکنش کلاهبرداری بالقوه را گرفته است

برخی از اپلیکیشن‌های خدمات مالی که به‌واسطه تلاش‌های مهندسی‌شده «پیچیده و مخرب»، سعی در کلاهبرداری از کاربران داشتند، شناسایی و حذف شدند. اپل می‌گوید در مجموع ۴۰,۰۰۰ اپلیکیشن برای فعالیت‌های مخرب مالی، مسدود شدند. ۳۸,۰۰۰ برنامه دیگر به‌دلیل ویژگی‌های غیرمستند یا پنهان و ۳۷۵,۰۰۰ برنامه نیز به دلیل نقض حریم خصوصی، رد شدند.

دلیل انتشار این گزارش توسط اپل

گزارش اپل به‌دنبال تغییراتی در اتحادیه اروپا منتشر شده است که به برنامه‌ها اجازه نصب خارج از اپ استور را داده است و برخی از روندهای بررسی برنامه‌ها را به‌هم می‌زند. برنامه‌هایی که از بازارهای برنامه‌های جایگزین یا وب‌سایت‌ها توزیع می‌شوند باید تحت یک فرایند تأیید اسناد رسمی قرار بگیرند، اما اپل محتوای آن‌ها را بررسی نمی‌کند.

اپل ادعا کرده است که دانلود برنامه‌های خارج از اپ استور، کاربران را در معرض خطر کلاهبرداری و مسائل مربوط به نقض حریم خصوصی قرار می‌دهد.


منبع: https://digiato.com/app/apple-released-app-store-security-report-for-2023

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *