تابستان ۲۰۲۳ گرم‌ترین در طی دو هزار سال گذشته بوده است

حدود دو هزار سال از زمانی که زمین گرمایی مانند تابستان سال ۲۰۲۳ را تجربه کرده بود، می‌گذرد. به‌عبارت دیگر، دو هزار سال قبل، نیمکره شمالی زمین به‌اندازه سال ۲۰۲۳ گرم بوده است. از زمان اوج امپراتوری روم، زندگی روی زمین، تابستانی تا این حد گرم را تجربه نکرده بود.

تجزیه‌وتحلیل‌های جدید نشان می‌دهد که توافقنامه پاریس ۲۰۱۵ برای محدودکردن گرمایش زمین به ۱٫۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی‌شدن، حداقل به‌طور موقت در نیمکره شمالی نقض شده است. زمین مرگ‌ومیرهای بسیاری را به‌دلیل تأثیر مستقیم این گرمای بیش از حد تجربه می‌کند.

تابستان ۲۰۲۳ گرم‌ترین در طی دو هزار سال گذشته بوده است

زمین گرم‌ترین تابستان را در سال ۲۰۲۳ تجربه کرده است

«اولف بونتگن»، دانشمند محیط‌زیست دانشگاه کمبریج که یکی از نویسندگان مطالعه جدید چاپ‌شده در مجله نیچر است، می‌گوید: «وقتی به گستره طولانی تاریخ نگاه می کنید، می‌بینید که گرمایش جهانی اخیر چقدر چشمگیر است.» وی ادامه می‌دهد: «سال ۲۰۲۳، سال فوق‌العاده گرمی بود و این روند ادامه خواهد داشت مگر اینکه انتشار گازهای گلخانه‌ای را به‌شدت کاهش دهیم.»

بونتگن به‌همراه همکاران اقلیم‌شناس خود «جان اسپر» و «مکس توربنسون»، از دانشگاه یوهانس گوتنبرگ در آلمان، رکوردهای اولیه دمایی را با اندازه‌گیری‌های غیرمستقیم از سراسر نیمکره شمالی گردآوری کردند.

وقتی صحبت از تأثیرات تغییرات آب‌و‌هوایی می‌شود، هر کسری از درجه اهمیت دارد. تابستان نیمکره شمالی سال گذشته میلادی حدود ۲٫۰۷ درجه سانتی‌گراد گرم‌تر از میانگین دمای دوره ماقبل صنعتی‌شدن بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بوده است. البته این تنها مطالعه‌ای نیست که درباره گرمایش زمین انجام شده است. اوایل سال جاری میلادی نیز مطالعات دیگری در این زمینه انجام شده است.

تحلیل دیگری در فوریه توسط سرویس آب‌وهوای اتحادیه اروپا منتشر شد که نشان می‌داد گرمایش جهانی در کل سال گذشته میلادی به ۱٫۵ درجه سانتیگراد رسیده است، اما دانشمندان تأکید می‌کنند که اگر سریع عمل کنیم، هنوز هم می‌توانیم وضعیت را تغییر دهیم.


منبع: https://digiato.com/environment/summer-2023-was-the-norths-hottest-in-2000-years

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *