سناتورهای آمریکا خواستار بودجه ۳۲ میلیارد دلاری برای هوش مصنوعی شدند

یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکا به‌تازگی در یک طرح خواستار ۳۲ میلیارد دلار بودجه برای پیشبرد آمریکا در زمینه هوش مصنوعی شدند. همچنین در این طرح آن‌ها می‌خواهند از کاربران آمریکایی در برابر خطرات این فناوری نوظهور محافظت کنند.

براساس گزارش واشنگتن‌پست، در یک طرح ۳۰ صفحه‌ای با عنوان «پیشبرد نوآوری ایالات‌متحده در هوش مصنوعی»، رهبر اکثریت سنا، «چاک شومر» و سه همکارش خواستار بودجه سالانه ۳۲ میلیارد دلاری (تا سال ۲۰۲۶) برای تحقیق و توسعه فناوری هوش مصنوعی در بخش‌های دولتی و خصوصی شدند.

بودجه هنگفت آمریکا برای پیشبرد هوش مصنوعی

براساس طرحی که چاک شومر اعلام کرده، کنگره آمریکا باید قانونی تدوین کند که آسیب احتمالی هوش مصنوعی را کاهش دهد و همچنین تحقیقاتی را برای تقویت اقتصاد و امنیت ملی ایالات‌متحده فراهم کند.

سناتورهای آمریکا خواستار بودجه ۳۲ میلیارد دلاری برای هوش مصنوعی شدند

شرکت‌های آمریکایی ازجمله گوگل، OpenAI و متا درحال‌حاضر در زمینه هوش مصنوعی در جهان پیشتاز هستند، بااین‌حال رقابت با کشورهایی مانند چین، قانون‌گذاران آمریکایی را ملزم می‌کند تا رویکرد پایدارتری در پیش بگیرند.

اکنون نزدیک به یک سال است که سناتورها و قانون‌گذاران آمریکایی درباره پیشرفت و البته خطرات هوش مصنوعی برنامه‌ریزی می‌کنند. این سیاست‌مداران با مدیران عالی‌رتبه شرکت‌های فناوری مانند «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI، «مارک زاکربرگ»، مدیرعامل متا، «ساندار پیچای»، مدیرعامل گوگل و «ایلان ماسک»، مدیرعامل تسلا و xAI نشست‌های غیرعلنی برگزار کردند تا پیامدهای گسترده هوش مصنوعی را بر اموری مانند امنیت ملی، حریم خصوصی افراد و تأثیر آن بر مشاغل بررسی کنند.

پیشرفت‌های سریع هوش مصنوعی نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است؛ این فناوری می‌تواند باعث گسترش اطلاعات نادرست و افشای اطلاعات شخصی کاربران شود. مدیران گوگل، مایکروسافت، IBM و OpenAI خواستار نظارت بیشتر دولت بر این فناوری شده‌اند. اکنون طرح جدید سناتورها نیز در راستای همین امر است، تا علاوه‌بر پیشبرد این فناوری مفید، از خطرات آن نیز کاسته شود.

البته به‌تازگی سم آلتمن گفته است که باید یک آژانس بین‌المللی و فراتر از قوانین ملی، روی هوش مصنوعی نظارت کند.


منبع: https://digiato.com/artificial-intelligence/senators-propose-32-billion-in-annual-a-i-spending

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *