فضانورد ناسا در اولین ماموریت سالم به ایستگاه فضایی رسید

فضانورد ناسا، لورال اوهارا و فضانوردان روسکوسموس، اولگ کونوننکو و نیکولای چوب، با فضاپیمای روسی سایوز به سلامت به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) رسیدند.

این سه نفر در ساعت ۱۱:۴۴ صبح به وقت شرقی (۸:۴۴ صبح به وقت شرقی) روز جمعه ۱۵ سپتامبر از کیهان بایکونور در قزاقستان منفجر شدند و تنها سه ساعت بعد به پایگاه مداری در ۲۵۰ مایلی بالای زمین رسیدند.

پس از لنگر انداختن و ورود به ایستگاه فضایی از طریق دریچه، تازه واردان مورد استقبال هفت نفر از ساکنان فعلی قرار گرفتند. اندکی بعد، حساب رسمی ایستگاه فضایی بین‌المللی در رسانه‌های اجتماعی عکسی (در زیر) از خدمه کامل ۱۰ نفره منتشر کرد که اوهارا در سمت راست تصویر دیده می‌شود.

دریچه فضاپیمای سایوز در ساعت ۵:۱۶ عصر امروز به وقت شرقی افتتاح شد و جمعیت ایستگاه فضایی را به ۱۰ نفر در کمتر از ۶ ساعت پس از پرتاب خدمه از قزاقستان افزایش داد. https://t.co/nIVdAprSJF

— ایستگاه فضایی بین المللی (@Space_Station) 15 سپتامبر ۲۰۲۳

اوهارا متولد تگزاس در اولین ماموریت مداری خود است و شش ماه آینده را در ایستگاه فضایی بین المللی زندگی و کار خواهد کرد، در حالی که دو همکار روسی او یک سال تمام در این ایستگاه خواهند ماند.

از نظر چرخش خدمه، زمان شلوغی برای ISS است. در پایان ماه گذشته آن را از چهار فضانورد Crew-7 اسپیس ایکس استقبال کرد قبل از خداحافظی با چهار فضانورد Crew-6. و کمی بیش از یک هفته دیگر، فرانک روبیو فضانورد ناسا و سرگئی پروکوپیف و دیمیتری پتلین فضانوردان ناسا در پایان اقامتی که در آن اقامت خواهند داشت با یک فضاپیمای دیگر سایوز به زمین بازخواهند گشت. ببینید روبیو رکورد جدیدی ثبت کرد برای مدت زمانی که یک فضانورد ناسا در مدار ۳۷۱ روز سپری کرده است.

قرار بود ماموریت روبیو تنها ۶ ماه به طول بینجامد اما پس از فضاپیمای سایوز او تمدید شد. دچار نشت مایع خنک کننده شده است در پایان سال گذشته در حالی که در ایستگاه فضایی لنگر انداخته بود. Roscosmos فضاپیمای آسیب‌دیده را برای پرواز خدمه بسیار خطرناک می‌دانست، و باعث شد که پرواز برگشت روبیو را در حالی که یک کپسول جایگزین را سازماندهی می‌کرد، برنامه‌ریزی کند.

در واقع، اوهارا و دو همکار روسی او قرار بود شش ماه پیش به ایستگاه پرواز کنند، اما پیامدهای ناشی از برنامه ریزی مجدد باعث شد که ماموریت آنها تا کنون به تعویق بیفتد.

توصیه های سردبیرانپس از لنگر انداختن و ورود به ایستگاه فضایی از طریق دریچه، تازه واردان مورد استقبال هفت نفر از ساکنان فعلی قرار گرفتند. اندکی بعد، حساب رسمی ایستگاه فضایی بین‌المللی در رسانه‌های اجتماعی عکسی (در زیر) از خدمه کامل ۱۰ نفره منتشر کرد که اوهارا در سمت راست تصویر دیده می‌شود.


منبع: https://www.digitaltrends.com/space/nasa-astronaut-on-first-mission-arrives-safely-in-space/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *