چین بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی تولید برق جهان را فعال کرد

چین به تازگی بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی جهان را به شبکه برق شمال غربی سین‌کیانگ متصل کرده است. این نیروگاه با مساحت ۲۰۰ هزار هکتار می‌تواند در سال ۶٫۰۹ میلیارد کیلووات‌ساعت برق تولید کند. با فرض اینکه مصرف یک خودروی الکتریکی حدود ۳۰۰۰ کیلووات‌ساعت در سال باشد، این مزرعه می‌تواند سالانه سوخت ۲٫۰۳ میلیون خودروی برقی را تأمین کند.

براساس گزارش رویترز، تأسیسات خورشیدی جدید چین سالانه حدود ۶٫۰۹ میلیارد کیلووات‌ساعت برق تولید خواهد کرد. این مقدار برای تأمین برق کشوری به مساحت و جمعیت پاپوآ گینه نو برای یک سال کافی است. همچنین این مزرعه کم‌وبیش می‌تواند انرژی سالانه لوکزامبورگ را تأمین کند. این مزرعه خورشیدی حتی «ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس‌ایکس را نیز تحت تأثیر قرار داده و او با یک «Wow» به این خبر واکنش نشان داده است.

بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی جهان در چین

چین بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی تولید برق جهان را فعال کرد

بزرگ‌ترین مزرعه خورشیدی جهان در سین‌کیانگ قرار دارد و بخشی از پروژه مگابیس چین است. پروژه‌های مگابیس در مناطق کم‌جمعیت و غنی از منابع مستقر هستند و انرژی تولیدشده خود را به مراکز شهری بزرگ مانند ساحل شرقی چین ارسال می‌کنند.

استان سین‌کیانگ جمعیت کمی دارد و دارای منابع خورشیدی و بادی فراوان است. این مزیت آن را به مکانی ایده‌آل برای پایگاه‌های عظیم انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل می‌کند. چین در‌حال‌حاضر دارای سه مزرعه بزرگ خورشیدی است. مزارع خورشیدی Ningxia Tenggeli و Golmud Wutumeiren هر کدام با ظرفیت ۳ گیگاوات، در‌حال‌حاضر فعال هستند.

گفتنی است که طبق اعلام آژانس ملی چین، ظرفیت تولید برق خورشیدی این کشور در سال ۲۰۲۳ به میزان خیره‌کننده ۵۵٫۲ درصد افزایش یافته است. براساس داده‌ها، این کشور بزرگ آسیایی در سال گذشته میلادی با انرژی خورشیدی، بیش از ۲۱۶ گیگاوات برق تولید کرده که بیشتر از کل ظرفیت خورشیدی آمریکا است.

چین قصد دارد تا سال ۲۰۶۰ میزان کربن تولیدی خود را کاملاً خنثی کند. برای دستیابی به این هداف بزرگ، دولت این کشور متعهد شده تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۲۰۰ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کند.


منبع: https://digiato.com/energy/china-opens-worlds-biggest-solar-farm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *