۵ موجود جادویی از بُعد پنجم دی‌سی

بعد پنجم مکان زندگی ایمپ‌ها و جن‌های جادویی دنیای دی‌سی به شمار می‌آید. این موجودات دردسرساز کوچک با مهارت‌های دگرگون‌کننده‌ی راستینگی خود، خاستگاه آشوب‌های فراوان در زندگی قهرمانان و ویلن‌های دی‌سی بوده‌اند. چندین موجود جادویی از بعد پنجم دی‌سی وارد دنیای بنیادین شده‌اند و در حالی که برخی از آن‌ها تنها هوادارانی عذاب‌آور بودند، شماری‌شان مجرمانی پلید به شمار می‌آیند. در این نوشتار به سراغ ۵ تا از این موجودات عجیب و غریب دنیای دی‌سی می‌رویم.

مستر میکسیزپیتلیک (Mister Mxyzptlk)

۵ موجود جادویی از بُعد پنجم دی‌سی

مستر میکسیزپیتلیک یکی از ایمپ‌های شوخ‌طبع بعد پنجم است که از آزار دادن سوپرمن به وسیله‌ی توانایی‌های شیطانت‌آمیز جادویی خود لذت می‌برد. معمولاً این کاراکتر را با کلاه بولری که روی سر دارد می‌بینیم. اگر میکسیزپیتلیک فریب بخورد و نام خودش را به شکل وارون به زبان آورد به خانه‌اش بازخواهد گشت.

از بین دیوانه‌وارترین کارهایی که مستر میکسیزپیتلیک انجام داده است می‌توان به اجرای یک اپرای کامل در ابرها اشاره کرد. دلیلش چه بود؟ چون او می‌خواست اثبات کند که خواهرزاده‌ی لوئیس لین، یعنی سوزی، دروغگو نیست.

بت-مایت (Bat-Mite)

همچون بسیاری از کمیک‌خوان‌ها، بت-مایت یکی از هواداران سرسخت بتمن است. البته با این تفاوت که یک ایمپ از بعد پنجم محسوب می‌شود که توانایی‌های کیهانی شگفت‌انگیزی دارد. او از این قابلیت‌ها بهره برده است تا به بتمن کمک کند اما در بیش‌تر مواقع پایش را فراتر می‌گذارد. به این ترتیب، شوالیه‌ی تاریکی دچار دردسر می‌شود تا بت-مایت را به چشم یک موجود مزاحم ببیند.

این شخصیت حتی یک بار دیوار چهارم را شکست، وارد دنیای واقعی شد و به دفتر انتشارات دی‌سی رفت تا درخواست کند یک سری اختصاصی برای خودش داشته باشد. دی‌سی هم با سری Bat-Mite سال ۲۰۱۵ این کار را انجام داد؛ البته دهه‌ها پس از درخواست بت-مایت.

کواسپ (Qwsp)

کواسپ یکی از ایمپ‌های بعد پنجم است که خودش را به جای یک اسپرایت آبی با نام کویسپ (Quisp) جا می‌زند. با هویت کویسپِ خود، او وانمود می‌کند که از دوستان آکوامن است ولی در واقع پادشاه دریاها را به چشم دشمن خود می‌بیند. در دوران نقره‌ای، این دو کاراکتر ماجراهای مضحکی را پشت سر گذاشتند اما هنگامی که آکوامن در دهه‌ی ۹۰ مسیری تیره‌تر را پیمود، کواسپ هم به دنبال او تبدیل به ویلنی بداخلاق شد.

از بین کارهای عجیب و غریب کواسپ می‌شود فریب دادن آکوامن به آغاز یک جنگ بین بُعدی مابین موجوداتی از بعد پنجم با نام‌های ایز (Yz) و لکز (Lkz) را نام برد. این درگیری در چندین بعد ادامه پیدا کرد و نزدیک بود که همه‌ی راستینگی را از بین ببرد!

تاندربولت (Thunderbolt)

تاندربولت عملاً یک ایمپ نیست ولی اگر بخواهیم درباره‌ی موجودات جادویی بعد پنجم دی‌سی سخن بگوییم باید سراغش بیایم. ایز (Yz) یک جن از بعد پنجم است که درون یک خودکار صورتی زندگی می‌کند. این خودکار به دست جانی تاندر (Johnny Thunder) می‌رسد که دور از انتظارش تبدیل به یک قهرمان می‌شود. ایز با هویت تاندربولت به جانی کمک می‌کند تا جلوی مجرمان را بگیرد.

تاندربولت با جادوی نیرومند خودش گاهی ناشیانه عمل می‌کند که در بیش‌تر مواقع پیامدهای خنده‌داری با خود به همراه دارند. با این وجود، ایز در کنار جانی تاندر تبدیل به یکی از اعضای پایه‌گذاری جامعه عدالت آمریکا شد. سال‌ها بعد، خودکاری که تاندربولت در آن زندگی می‌کند به دست جکیم ویلیامز (Jakeem Williams) رسید تا این دو کاراکتر همراه هم شوند.

نایت-مایت (Nite-Mite)

دیکسل (Dyxl) یکی دیگر از ایمپ‌های بعد پنجم به حساب می‌آید که شیفته‌ی دیک گریسون شده است. با الهام گرفتن از فعالیت‌های قهرمانی نایتوینگ، او هویت نایت-مایت را پدید آورد. هر چند انگار این شخصیت با دیدن میزان آزار بت-مایت برای بتمن، تصمیم گرفت تا اسباب دردسر نباشد.

از نمونه کارهای او کمک به دیک در شکست دادن گروهی از شیاطین است. شاید هم باید اشاره کنیم نایت-مایت در شماره‌ی ۹۸ کمیک Nightwing هارلی کوئین را به یک سگ سخن‌گوی ابرقهرمان تبدیل کرد!


منبع: https://digiato.com/game/%D9%88%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%A7%D8%AA%D9%88-%DB%B5-%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%8F%D8%B9%D8%AF-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D9%85-%D8%AF%DB%8C

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *